تعاریف صنعت چوب و کابینت

لولا گازور:

لولا گازور ساده یا همان لولا گازور معمولی که برخی با نام لولا فنری یا لولا کابینت و یا  لولا گازور میشناسند، یکی از رایجترین وسیله هائی است که برای ساخت کابینت یا محصولات دکوراتیو استفاده می شود. لولا گازورهای ساده به دو نوع  لولا گازور ساده تک مرحله و  لولا گازور  دو مرحله تقسیم میشوند.
 
دستگیره:
یکی از اجزا اصلی دکوراسیون کابینت آشپزخانه دستگیره است . دستگیره کابینت آشپزخانه که به اختصار دستگیره کابینت نیز نامیده می شود. دستگیره ها دارای تنوع ساخت و طراحی هستند که بنا به سلیقه مشتری ، دستگیره کابینت انتخاب می شود. دستگیره ها عموما از دو نوع استیل مات یا براق آّبکاری شده هستند.
 
یراق آلات:
یراق آلات  واژه ای است که ممکن است زیاد در صنعت چوب و ساختمان شنیده باشید. هنگام ساخت کابینت یا محصولات دکوراتیو مثل جاکشفی، میز تلویزیون یا غیره از یراق آلات استفاده می شود .یراق آلات  فقط به یراق آلات کابینت و مبل محدود نیست بلکه در تمامی صنایع یراق آلات وجود دارند . اما اکثرا از واژه یراق آلات در زمینه  کابینت  آشپزخانه استفاده می شود.
 
کشو:
همیشه برای منظم کردن وسایل اتاق یا آشپزخانه نیازمند یک جای خوب برای ترتیب بخشی و نظم دادن به وسایل هستیم. این مکان خوب را کشوها برای ما می سازند. به دلیل کاربری و طراحی حجمی قفسه مانند کشوها، بهترین و پراستفاده ترین مدل های دکوراتیو در خانه ها، کشوهای کابینت هستند.
 
ریل بلوم:
شرکت ها و تولیدکنندگان زیادی در زمینه تولید یراق آلات وجود دارند. یکی از تولیدکنندگان مطرح در تولید يراق آلات کابينت آشپزخانه، شرکت بلوم است . شرکت بلوم در  زمینه يراق آلات کابينت آشپزخانه  مثل جک کابينت آشپزخانه، ريل هاي کابينت آشپزخانه، دستگيره و لولاي کابينت، تقسيم کننده داخل کشويي و... تخصص دارد.
 
ریل فشاری:
ریل فشاری نیز از مجموعه ابزارهای بسیار پراستفاده در صنعت کابینت سازی به شمار می آید. این نوع ریل ها به دلیل ساختار خود با حرکت یک فشار کشو را به بیرون و داخل هدایت می کنند. ریل های فشاری برای ساخت کشوهای مخفی بیشتر استفاده می شوند.
 
ریل آرام بند:
ریل آرام بند یکی از محصولات یراق آلات می باشد. ریل های آرام بند طبق ساختاري که دارند باعث می شوند که کشوها بسيار آرام، راحت و روان باز شوند. (حرکتي آرام و روان مانند حرکت يک پر). این ریل ها توانایی تحمل وزن زیادی دارند.

نوار پی وی سی :

بابه وجود آمدن تولیدات مصنوعی در صنعت چوب و تولید صفحات نئوپان و MDF ،دستگاههای لبه چسبان پا به عرصه وجود نهادند. یکی از این لبه چسبان ها نوار pvcاست. نوار پی وی سی محصولی است که برای پوشاندن لبه های بریده شده و بدون روکش ام دی اف ، مصرف میشود. نوار لبه های پی وی سی در مقابل حرارت ، رطوبت ، سرما و غیره مقاوم هستند.

یراق آلات فانتونی:
تولید کنندگان بزرگی در دنیای بزرگ چوب ، ام دی اف و کابینت سازی وجود دارند. یکی از بزرگان این صنعت ، شرکت یراق آلات فانتونی است . یراق آلات فانتونی جزو تولیدکنندگان با کیفیت می باشد . یراق آلات فانتونی بیش از 700 محصول مختلف را در سبد محصولات خود دارا است.از محصولات فانتونی می توان به موارد زیر اشاره کرد :
انواع یراق آلات و تجهیزات اداری و منزل، انواع ام دی اف و نئوپان با روکشهای مختلف ،انواع دستگیره های کمد و کابینت
 
یراق آلات بلوم :
شرکت بلوم با سابقه ای حدود 60 سال در vorarlberg اتریش مستقر است. شرکت یراق آلات بلوم، از تولیدکنندگان به نام در صنعت کابینت سازی در جهان است. شرکت یراق آلات بلوم راه حل های سازنده ای در جهت ذخیره سازی وسایل آشپزخانه و نهایت استفاده از فضای داخلی کابینت ارائه میدهد. یراق آلات بلوم به شکلی مهندسی شده اند که استفاده از آنها بسیار آسان است. از محصولات متنوع شرکت یراق آلات بلوم می توان به بلوم و شندر ریلهای کشو،(لولاهایی که برای دربها به کار میروند) و سیستمهای بالابر (جکها) مثل اونتوس ، لولاي کابينت، قفل کابینت، دستگیره و غیره اشاره کرد.

یراق آلات هفله:
شرکت یراق آلات هفله آلمان نامی شناخته شده در صنایع چوب و کابینت سازی است. نوآوری و کیفیت تنها بخش کوچکی از محصولات یراق آلات هفله است. شرکت هفله آلمان بزرگترین تولید کننده و تامین کننده یراق الات در دنیا با صد و سی و هشت هزار محصول است.این شرکت بیش از300 نماینده فعال در دنیا دارد.شرکت یراق آلات هفله با ترکيب فناوري و خلاقيت ، طراحی ها ودکوراسیون آشپزخانه آپارتمان‌هاي مسکوني رايک گام جلوتر برده است. طراحان اين شرکت کوشيده‌اند زيبايي را با کارايي تکميل کنند تا علاوه بر رفع تمام نيازهاي کاربر درعرصه‌ي طراحي داخلي ارزش افزايي کنند.

یراق آلات هتیچ:
وقتی نام نوآوری را در صنعت چوب می آوریم، تنها نام شرکت هتیچ به ذهن فعالان این صنعت می رسد. یراق آلات هتیچ در عرصه تجهیزات آشپزخانه خانگی ، جزو شماره یکها در دنیا است. شرکت هتیچ آلمان یکی از پیشگامان و تولیدکنندگان یراق آلات کابینت آشپزخانه و کمد دیواری است . واولین مبتکر ComfortSwing سیستم جک بالابر است که سبد پایینی ماشین ظرفشویی را تا ارتفاع سبد اول بالا می‌آورد. از محصولات شرکت هتیچ می توان به :
• تولید انواع لوازم و تجهیزات آشپزخانه توکار مانند گاز ، هود ، شیر ، لباسشویی ، ظرفشویی ، یخچال ، فر ، مایکروفر ، کافی میکر ، بخارپز
• تولیدانواع ام دی اف و نئوپان
• تولید انواع دستگیره های کمد و کابینت و جک (بالابرها) اتوماتیک

ورق ام دی اف:
مخفف ( (Medium Density Fibreboard) به معنی تخته فیبر با چگالی متوسط است ، ورق MDF تولید شده از ذرات چوب خورد شده است که با استفاده از چسب ، واکس یا رزین بصورت ورق تحت فشار و حرارت تولید شده است.MDF برخلاف نئوپان و فیبر و چند لایی از ذرات الیاف چوب تولید میگردد در حالی که نئوپان ، فیبر و چند لائی از رشته های چوب و چسب تحت فشار و حرارت تولید میگردند. ام دی اف را پس از تولید روکش می نمایند که هم زیبایی آن و هم دوام و کارایی آن را در محیط های مختلف افزایش میدهد. این روکشها در طرحها و رنگهای مختلف طراحی و تولید میگردند که ام دی اف را تبدیل به جایگزینی مناسب برای دیگر فرآورده های چوبی ساخته است .
 
هایگلاس:
ام دی اف از ذرات ریز چوب به همراه چسب ساخته شده است. برای استحکام بیشتر و نیز زیبایی ظاهری ام دی اف از روکش های مختلف استفاده میکنند. یکی از این روکش ها که امروزه خیلی مصرف می شود روکش هایگلاس است. ام دی اف با روکش هایگلاس یک نوع روکش پلاستیکی به نام پلکسی گلاس Plexiglass)) است.روکش هایگلاس نسبت به شیشه سبکتر و از مقاومت بالاتری برخوردار است. . اکثر تخته های هایگلاس یکرو بوده که یک سمت آن با لایه محافظ مانند سلفون پوشانده شده و سمت دیگر ظاهری سفید از جنس ملامین و کاغذ است . روکشهای هایگلاس از سطح براق و هموار برخوردار هستند. از مزایای روکشهای هایگلاس عدم نفوذ آب در این روکشهاست.

 
Agt:
کارخانجاتAGT  در شهرک صنعتی آنتالیا با مساحت کل 400 هزار متر مربع،قرار دارد.شرکت ای جی تی در بخش صنایع مبلمان و دکوراسیون با تولید ام دی اف، پانل و پروفیل فعالیت می کند. همچنین در بخش صنایع ساختمان با تولید کفپوش لمینت ، درب ، دیوارکوب و قرنیز خدمات ارائه می کند. شرکتAGT، در رده بندی 500 گروه بزرگ صنعتی ترکیه جای دارد. از محصولات شرکت AGT می توان به موارد زیر اشاره کرد:
پانل AGT در طراحی ها و رنگ های مختلف ، پاور گلاس AGT با استفاده از فن آوری سیلندر لیزری و پوشش UVو پروفیل ام دی اف  AGT
 
وانچای :
شرکت واناچای از یک چوب بری کوچک در تایلند، کارخودراآغازنمود. با پیشرفت و استفاده از تکنولوژی در تولید پنلهای چوبی نظیر MDF و نئوپان ، به یک کارخانۀ پیشرفته تبدیل شد.  امروز شرکت وانچای مفتخراست که رهبر بزرگ بازار در صنعت پنلهای چوبی در تایلند و آسیا به حساب می آید ، فلسفۀ واناچای حفاظت از جنگلهای طبیعی است .
کارخانه پنلهای چوبی واناچای به منظور تولید محصولات جایگزین برای چوب ، پا به عرصۀ این صنعت گذاشت . امروز واناچای تولید کننده محصولاتی است که به عنوان ماده اولیه برای صنایع مبلمان و همچنین ساخت و ساز به کار میرود و سالانه حجم وسیعی از چوب را برای این منظور ازجنگلها استخراج میکند.

پیج الیت:

امروزه با توجه به پيشرفت هاي صورت گرفته در صنعت، استفاده از گونه جديدي از اتصالات با نام پيچ اليت رواج يافته است. پيچ هايmini fix  که امروزه بيشتر با نام پيچ هاي اليت در بازار مشهور هستند، در سال 1980 در شرکتHAFELEابداع و توليد گرديد. اين دسته از پيچ ها به مرور به ايده اي مناسب براي اتصال با ضريب امنيت بالا و استاندارد در صنايع چوب تبديل شد. پيچ هاي اليت قابليت نگهداري و اتصال دو قطعه را به صورت دايمي و يا موقت حتي بدون استفاده از پيچ هاي معمولي مانند: پرچ،پيچ خودکار و … داراهستند.
 
پین کانکتور:
از ابزارآلات مهم در صنعت چوب و دکوراتیو پین ها هستند. یکی از این پین ها ، پین کانکتور است. پین کانکتور رابط بین قطعات چوبی مثل ام دی اف با یراق آلات است.
   
پیچ کامفورت:
اتصالات مهم ترین قسمت ساخت یک کابینت است . استفاده از اتصالات با کیفیت همیشه باعث افزایش عمر محصول نهایی می شود.
یکی ازقسمت های اتصال دهنده قطعات چوبی، پیچ ها هستند. از معروف ترین پیچ ها در حوزه کابینت سازی، پیچ کامفورت است.اغلب پیچ های کامفورت ازجنس نیکل مات است ، چون نیکل از خوردگی جلوگیری میکندوطول عمر محصول راافزایش می دهد.
ریل ساچمه ای:
ریل ساچمه ای یکی دیگر از یراق آلات هستند. ریلهای ساچمه ای انواع مختلفی دارند،که شامل دونوع ریل ساچمه ای دو تیکه و ریل ساچمه ای سه تیکه هستند،ریل ساچمه ای سه تیکه نیز خود شامل دو نوع ریل ساچمه ای سه تیکه پهن و ریل ساچمه ای سه تیکه باریک است. ریل ساچمه ای سه تیکه پهن و باریک و ریل ساچمه ای دو تیکه از نظر ضخامت و کارایی دارای تنوع در بازار یراق آلات کابینت است. ریل ساچمه ای دو تیکه اغلب برای کشوهای بسیار کوچک که جنبه فانتزی دارند، مانند کشو میزال سی دی و میز تلویزیون ام دی اف استفاده می گردد.
 
ریل غلطکی:
از دیگر یراق آلات در صنعت ساخت باکس و کابینت ریل ها هستند.ریل های پرکاربرد، شامل دو دسته ساچمه ای و غلطکی هستند که بیشتر در صنعت کابینت سازی مورد استفاده قرار می گیرند. ریل غلطکی دارای دقت بالا و استحکام زیادی است، به طوری که یک ریل غلطکی عرضی در داخل آن قرار دارد. این محصول با یک پیچ به راحتی در داخل چوب mdfنصب می شود، مکانیزم حرکتی ریل غلطکی نسبت به ساچمه ای بسیار روان تر است.
 
جک پمپی :
از دیگر یراق آلات در کابینت سازی جک ها هستند. برای سهولت در بالا و پایین بردن درب کابینت ها از جک ها استفاده می شوند. ارزانترین نوع جک ها ، جکهای پمپی هستند. معمولا از جک پمپی در درب آبچکان بالای سینک ظرفشویی استفاده می شود.
 
جک اونتوس :
جک اونتوس یک سیستم بالابر قائم است. این جک برای کابینت هایی که در آن ها محدودیت ارتفاع وجود دارد، کاربرد دارد. جک اونتوس دارای کاربری بسیار آسان است که قابلیت توقف در هر موقعیتی را دارا است. این جک همچنین به دلیل وجود ویژگی بلوموشن دارای حرکتی روان و بی صدا است.
صفحه کانتر تاپ :
در ساخت کابینت ، مهمترین بخش صفحه رویه کابینت است. به صفحه رویه کابینت، در اصطلاح بازاری، صفحه کانتر تاپ می گویند. صفحه های کانتر، بر اساس ارتفاع و جنس رویه، قیمت و کیفیت متفاوتی دارند.
قفل تیتان :
برای ساخت کشو و باکس های چوبی بعد از استفاده از متریال چوبی مثلMDF ، نیازمند یک نوع محافظ ، مثل قفل هاهستیم.
قفل ام دی اف طرح تیتان وظیفه این محافظت را بر عهده دارد . قفل تیتان جهت استفاده در کشوها و باکسهای چوبی و یا ام دی اف ، دارای عملکرد و کیفیت بالایی است.
 
پایه رگلاژ:
پایه رگلاژ وظیفه کنترل و تنظیم باز و بسته شدن درب کابینت یا درب کمدهای دکوراتیو را دارند. این پایه ها عموما از جنس کروم هستند و دارای آبکاری سخت می باشند. استفاده از پایه رگلاژ با کیفیت باعث افزایش عمر لولاگازور درب کابینت می شود.
 
لولا ی درب بادبزنی :
استفاده از لولاهای فنری بعد از مدت ها معایبی را به دنبال داشت، از جمله استهلاک و خرابی متعدد، عدم توانایی تحمل وزن درب سنگین و از همه مهمتر حرکت توام با ضربه در رفت و برگشت. با آمدن لولای درب بادبزنی این مشکلات رفع شد. لولای درب بادبزنی به آرامی و به صورت خودکار درب کابینت را می بندد.
 
پایه کابینتی :
بعد از انتخاب نوع و مدل یک باکس چوبی یا کابینت MDF، نوبت به انتخاب پایه کابینت می رسد. پایه های کابینت نیز از اجزای مهمی هستند که باید به انتخاب جنس و متریال آن اهمیت داد، زیرا این پایه ها هستند که وزن و فشار را تحمل می کنند. پایه های کابینتی در بازار در دو نوع پایه استیل یا فلزی(آلومینیومی) و پلاستیکی از جنس پلاستیک ABSموجود هستند. عموما برای زیبا جلوه دادن کابینت پایه های جلویی را از جنس استیل و پایه هایی که در معرض دید نیستند را، از جنس پلاستیک، استفاده می کنند.
 

ورق ملامینه :

 

ورق های ملامینه از كاغذهاي تزئيني آغشته به چسب ملامين فرم آلدئيد كه خشك شده تشكيل و به صورت مستقيم بدون نياز به چسب زني مجدد روي تخته (MDF) چسبانده مي‌شود. این روکش دارای مقاومت بالایی در مقابل عوامل خارجی مثل رطوبت، حرارت ، خط و خش و ... می باشد.ورق ملامینه از مقاومت بسیار بیشتری نسبت به ورق لترون برخوردار است.
 
ورق فورمیکا :
فورمیکا که در اصطلاح به HPL (high pressus laminate) معروف است. اچ پی ال ورقه ای است مرکب از چند لایه ساخته شده از الیافی مثل کاغذ که آغشته به رزین های عمل کننده در گرما می باشد و تحت تاثیر حرارت و فشار 5 مگا پیکسل به هم چسبیده است . ورق فورمیکا در برابر آب و بخار، ترک خوردگی و ورقه ورقه شدن مقاوم است. این ورق ها تحمل دمای خشک و شوک حرارتی 180درجه سانتی گراد را دارند.
ورق پی وی سی :
Pvcمخفف polyvinyl Chloride نوعی پلاستیک بسیار پرکاربرد است، که یکی از ارزشمند ترین محصولات صنعت پتروشیمی به حساب می آید. ورق پی وی سی به دلیل قابلیت فرم دهی و سرهم سازی مناسب و قیمت مناسب در بسیاری از کارهای ساختمانی جای متریال های کلاسیک مثل ورق چوب و ورق لترون را گرفته است. این محصول در صنعت دکوراسیون و کابینت آشپزخانه مخصوصا در طراحی کابینت کلاسیک ، متریال جایگزین بسیار مناسبی برای چوب می باشد. به طوری که امروزه اکثر پروژه های کلاسیک کابینت اشپزخانه با این متریال طراحی و اجرا می گردند.
 
پروفیل ام دی اف :
از گذشته تا به امروز، استفاده از چوب و فرآورده های آن، نقش ویژه ای در منازل و دکوراسیون داخلی داشته است. به این منظور محصولی زیبا و مستحکم همچون پروفیل های ام دی اف روی کار آمدند، که با جدیدترین ماشین آلات پیشرفته و استفاده از مواد اولیه  با کیفیت بسیار بالا تولید میگردند.​پروفیلهای ام دی اف ، محصولاتی میباشند که ترکیبی از مغز ام دی اف و روکش پی وی سی است . پروفیلهای MDF در طرحهای مختلف موجود بوده و مطابق با هر نیاز و هر سلیقه ای موجود هستند. برخی موارد پر کاربرد پروفیلهای MDF عبارتند از : دیوار پوش ، قرنیز، پروفیل کف نبشی، پایه میز، دیوارکوب، تاج،  زیر چراغی.

هانیکوم :
درب های چوبی در گذشته از جنس چوب با دو ورق چوبی یا مصنوعات چوبی (متناسب با نوع درب) تشکیل می شدند که فضای خالی بین آندو ورق را با شبکه هایی به صورت ضربدری پر می کردند که فیبر نامیده میشدند، اما فیبر شامل مشکلاتی بود: ازجمله سنگین شدن درب، نبود استحکام و هزینه بر بودن.
سال ها بعد روش جدیدی به نام هانیکوم برای پر کردن فضای بین دو ورق ابداع شد .هانیکام یا در اصل honeycomb به معنای شانه عسل یا لانه زنبور از مصنوعات چوبی است ،که به نسبت فیبر بسیار سبک تر است ، در راستای طول و عرض انعطاف پذیر بوده اما از جهت ارتفاع کاملا محکم است و این باعث می شود که فضای خالی بین دربهای چوبی را به خوبی پر کرده و محکم کند.

خروج

سبک کابینت خود را انتخاب کنید.

سفارش کابینت آشپزخانه (مشاوره رایگان)